Kuntapäättäjät
Turun Kokoomuksen valtuustoryhmä
Sini Ruohonen
Valtuustoryhmän puheenjohtaja
https://www.turku.fi/henkilo/sini-ruohonen
Heikki Pälve
Valtuustoryhmän varapuheenjohtaja
Apulaispormestari
Janika Takatalo
Valtuustoryhmän varapuheenjohtaja
https://www.turku.fi/henkilo/janika-takatalo
Niko Aaltonen
Minna Arve
Pormestari
https://www.turku.fi/henkilo/minna-arve
Muhis Azizi
Alvar Euro
Kaija Hartiala
Lasse Lindholm
Olli A. Manni
Petteri Orpo
Sauli Seittenranta
Ville Valkonen
Ulla-Maija Vierimaa
Nora Viikari
Jonna Motturi
Valtuustoryhmän sihteeri
050 3839039
jonna.motturi@kokoomus.fi
Laura Kaarniharju
Työvaliokuntaan kuuluvat puheenjohtaja Sini Ruohonen, varapuheenjohtaja Alvar Euro, varapuheenjohtaja Janika Takatalo, jäsenet Olli A. Manni, Heikki Pälve ja Anu Perho. Työvaliokunnan teknisenä sihteerinä toimii valtuustoryhmän sihteeri Jonna Motturi.
Kokoomuslaiset kaupunginhallituksessa ja lautakunnissa (suluissa varajäsen)
Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@turku.fi
Kaupunginhallitus:
Minna Arve pj. (Lasse Lindholm)
Niko Aaltonen (Sauli Seittenranta)
Sini Ruohonen (Anu Perho)
Alvar Euro (Janika Takatalo)
Kasvatus- ja opetuslautakunta:
Kaija Hartiala vpj. (Jaana Kiviluote)
Alvar Euro (kesk)
Santeri Vuori (Jani Rusi)
Kasvatus- ja opetuslautakunta, suomenkielinen jaosto
Jaana Kiviluote (Alvar Euro)
Jani Rusi (Santeri Vuori)
Kasvatus- ja opetuslautakunta, ruotsinkielinen jaosto
Alexis Vartiainen (Marit Holmberg)
Kaupunkisuunnittelu- ja ympäristölautakunta:
Heikki Pälve pj. (Juho Koli)
Olli. A. Manni (Matti Niskanen)
Ulla-Maija Vierimaa (Lotta Bastman)
Anu Perho (Siiri Turunen)
Keskusvaalilautakunta:
Timo Laaksonen pj.
Kulttuuri- ja nuorisolautakunta:
Hannele Mustonen (Maria Yli-Jama)
Pasi Jaakkola (Edosa Pirttisalo)
Nora Viikari (Eija Koskivaara)
Rasmus Rantanen (Tapio Montonen)
Liikuntalautakunta:
Sini Häkkinen pj. (Henna Pikkarainen)
Sadri Beqiri (Sami Konsteri)
Veera Sahlberg (Jaana Halin)
Rakennuslautakunta:
Heikki Pälve vpj. (Toni Autio)
Anne Aholainen (Roosa Kesti)
Pekka Karlsson (Tapio Jokinen)
Hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen lautakunta:
Sauli Seittenranta (KD)
Piia Alvesalo (Teija Tiusanen)
Osku Valtonen (Maunu Toivari)
Tarkastuslautakunta:
Veli-Pekka Nurmi (Markku Liitola)
Taru Säteri (Sanna Hovi)
Jätehuoltolautakunta:
Timo Vainio (Mika Leskinen)
Jenna Rautionaho (Kristiina Makkonen)
Turun kaupunkiseudun joukkoliikennelautakunta:
Janika Takatalo pj. (Jaana Jaakola)
Niina Kallio (Armi Nurmi)